Hundens Dag i Tivoli, Københan
Hundens Dag i Tivoli, Københan

Hundens Dag i Tivoli, Københan

Kære tollerejere,
Dansk Kennel Klub inviterer igen i år til at deltage i Hundens Dag i Tivoli København søndag den 20. august 2023.

Uformelt og hyggeligt

Hundens Dag i Tivoli er blevet en hyggelig tradition. Mange har fundet ud af, at det er en god lejlighed til at mødes med racefæller og til at vise sin race frem for havens andre gæster. De fleste mødes ved raceparadens start og følges ad med deres racefæller gennem haven. Jo flere af samme race, jo flottere ser raceparaden ud.

Hvad skal der ske på dagen?

Dagens program starter med en raceparade gennem haven, hvor hundene går inddelt i grupper. Der er en officiel racerepræsentant for hver race, men alle fremmødte hunde er velkomne til at gå med i paraden.

Efter raceparaden samles alle ved Plænen, hvor der er ca. en times underholdning på scenen.

Årets tema

Årets tema på scenen er ”Fantastiske hunde til glæde og gavn”. DKK’s adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen er traditionen tro vært ved sceneshowet.

Deltag i raceparaden

Der er én officiel repræsentant for hver race, som får en gratis entrebillet til Tivoli. Stiller I som klub med flere hunde af samme race, er alle velkomne til at gå med i paraden.

Tilmelding

Bestyrelsen leder efter en person, der vil stå som repræsentant for klubben/racen og være klubbens kontaktperson for arrangementet.

Hvis du tænker, at det er noget for dig, må du gerne sende en mail til bestyrelsen@tollerklubben.dk.

Ellers så foregår tilmelding foregår efter først-til-mølle princippet via dette link: www.dkkhundensdag.dk/tivoli/register.php Efter 1. juli åbner DKK for tilmelding fra øvrige medlemmer på de racer vi ikke har modtaget tilmeldinger fra via specialklubberne.

Hvem kan deltage?

Eneste krav for at deltage er, at din hund har en DKK-stamtavle, at den ikke er øre- og halekuperet (undtaget fra halekuperingsforbuddet er vizsla, weimeraner, breton, korthåret hønsehund og ruhåret hønsehund), samt at den kan gå i paraden med andre hunde af begge køn.

Ved fortsat brug af denne side acceptere du brug af cookies samt sidens Privatlivspolitik. Læs mere

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close