Resume af bestyrelsesmøde d. 13.02.2023
Resume af bestyrelsesmøde d. 13.02.2023

Resume af bestyrelsesmøde d. 13.02.2023

Bestyrelsen afholdt møde mandag aften. Det meste af mødet handlede om den kommende generalforsamling. Materialet til generalforsamlingen bliver offentliggjort på klubbens hjemmeside senest den 24. februar. Vi kan sige, at én af de ting, vi brugte lidt tid på, var regnskabet for 2022 og budgettet for 2023. Vi har tidligere meldt ud, at vi kommer ud med et stort underskud i år. Vi har været inde og kikke på flere af posterne og har besluttet at stramme gevaldigt op, så det ikke gentager sig til næste år. Det ændrer dog ikke ved, at klubbens økonomi kunne være bedre. Vi har nogle forslag til, hvordan vi kan forbedre økonomien, men det må I vente med at høre om til generalforsamlingen.

Den helt store positive nyhed er, at et par friske medlemmer – Emilie Holmgård Knudsen og Charlotte Madsen – har meldt sig til at køre Tollerbladet videre. Vi er så taknemmelige for, at de har meldt sig. Nu skal de lige finde deres ben i dette, da det er helt nyt for dem. Så lige nu kan vi ikke sige, hvornår næste blad forventes på gaden. Det skal dog ikke afholde jer fra at sende artikler og/eller billeder ind, så vi kan få fyldt bladet med gode ting.  

Vi barsler også med at lave en klubkonto på Instagram. Det er åbenbart der, de unge mennesker befinder sig, og dem vil vi jo også gerne i kontakt med. Mere om det – og den nye Facebook-side – senere.

Da bestyrelsesmødet primært handlede om den kommende generalforsamling, kommer vi ikke til at lægge referatet fra bestyrelsesmødet ud, før generalforsamlingsmaterialet bliver offentliggjort.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ved fortsat brug af denne side acceptere du brug af cookies samt sidens Privatlivspolitik. Læs mere

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close