Resume af bestyrelsesmøde d. 24. juli 2023
Resume af bestyrelsesmøde d. 24. juli 2023

Resume af bestyrelsesmøde d. 24. juli 2023

Bestyrelsen holdt onlinemøde mandag den 24. juli med nogle spændende punkter på dagsordenen.

Klubbens økonomi

Vi er rigtig glade for at kunne fortælle, at klubbens økonomi ser rigtig fin ud, og lige nu ser det ud til, at vi kommer ud af året med et pænt overskud. Det var et af bestyrelsens store mål, og det ser ud til, at vi kommer i mål med det. Det betyder dog ikke, at vi ikke stadig skal være kritiske med, hvad vi bruger klubbens penge på. Kassereren har derfor lavet et budgetskema, som vi vil have vores udvalg til at bruge, når de planlægger arrangementer. Dette vil give et bedre overblik over, hvordan økonomien i det enkelte arrangement ser ud. Hvis et arrangement ser ud til at give underskud – måske pga. en dommer fra udlandet – så vil det give udvalget mulighed for at få bestyrelsens accept af underskuddet.

Status fra klubbens udvalg

Søren Holmgård Knudsen har desværre valgt at træde ud af sin opgave som kontaktperson for Sporudvalget. Dette skyldes ikke samarbejdet med Sporudvalget men derimod private årsager. Søren bliver heldigvis siddende som suppleant.

Sporudvalget holder DM i september, og flittige medlemmer har arrangeret forskellige sporkurser i løbet af efteråret.

Jagtudvalget er stødt ind i et positivt problem – nemlig at antallet af deltagere på vores jagtprøver er øget. Dette medfører, at prøvedagene kan blive meget lange. Det er hårdt for hjælpere og ikke mindst dommer, der skal holde sig skarp hele dagen, så hunde og førere bliver bedømt ens og fair.
Sammen med Jagtudvalget kikker bestyrelsen på, hvordan vi kan sørge for, at vores jagtprøver ikke bliver heldagsarrangementer uden at miste deltagere.

Sundhedsudvalget barsler med en artikel om hofteledsdysplasi (HD) i tolleren. Det bliver spændende at læse om.

Dualarrangement 2024

Næste års dualarrangement den 31. august / 1. september 2024 er ved at være på plads. Basis for weekenden bliver Randbøldal Camping. Udstillingen bliver afholdt på campingpladsens område.
Sporudvalget har fået styr på, hvor de skal lægge spor, mens Jagtudvalget er ved at finde et godt sted at holde jagtprøver. Der vil være mulighed for fællesspisning, og der er en pæn rabat for dem, der vælger at booke plads til campingvogn eller booke en hytte. Der kommer mere om arrangementet på hjemmesiden og på vores to Facebook-sider, men sæt allerede nu kryds i
kalenderen.

Honorarer

Efter at have arbejdet på det et stykke tid har bestyrelsen fået lavet en oversigt over, hvordan vi honorerer dommere, prøveledere, hjælpere etc. ifm. afholdelse af udstillinger, sporprøver og
jagtprøver. Oversigten vil blive lagt på hjemmesiden, så alle har let adgang til den.

Tøj med klublogo

Vi arbejder stadig på muligheden for, at medlemmer kan bestille tøj med klubbens logo på. Når vi forhåbentlig har en aftale på plads, skal vi nok annoncere det, så alle har mulighed for at købe noget tøj med klublogo.

Tollerbladet

Som vi besluttede på bestyrelsesmødet i juni, vil Tollerbladet fra 2024 kun blive udsendt elektronisk.
Vi vil informere mere om dette i det næste nummer af Tollerbladet. Som allerede skrevet, vil det give en pæn besparelse for klubben – også selv om vi nedsætter kontingentet, så alle fra 2024
betaler den kontingentsats, der i dag hedder ”Ordinært medlemskab uden blad”. Det er vigtigt, at klubben har opdaterede mailadresser på alle medlemmer. Men mere om det i den information, som kommer i næste nummer af Tollerbladet.

Næste møde

Vi holder næste møde den 17. september. Men hold dig ikke tilbage, hvis du har spørgsmål eller gode ideer til os. Send en mail til bestyrelsen@tollerklubben.dk, så skal vi nok vende tilbage til dig.


På bestyrelsens vegne
Lis Kudsk

Ved fortsat brug af denne side acceptere du brug af cookies samt sidens Privatlivspolitik. Læs mere

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close