Tollerklubbens jagtudvalg (JU) søger nye medlemmer på Sjælland
Tollerklubbens jagtudvalg (JU) søger nye medlemmer på Sjælland

Tollerklubbens jagtudvalg (JU) søger nye medlemmer på Sjælland

På nuværende tidspunkt består JU Sjællands afdelingen af Dorthe Vedel og Birgitta Vikström og vi kunne virkelig godt tænke os, at vi var nogle flere kræfter her på Sjælland til at arbejde med planlægning og afholdelse af jagtprøver.

Hvilke opgaver har jagtudvalget?

Afholdelse af jagtprøver indeholder dels noget administrativt arbejde så som at planlægge årets tollerbrugsprøver og jagtprøver, oprette prøverne på Hundeweb, administrere tilmeldinger og udarbejde katalog.

Det praktisk arbejde med jagt/WT prøver består i at finde egnet terræn, kontakt til dommere og hjælpere samt kontakt til vildtleverandør.

Hvad skal jeg forvente at bruge tid på?

På Sjælland holder typisk vi en dobbeltprøve i løbet af foråret og en prøve i efteråret samt nogle tollerbrugsprøver i løbet af sæsonen.

I JU mødes vi typisk til max. 3 online møder om året samt et fysisk møde, hvor vi diskuterer og planlægger jagtprøveaktiviteter.

Hvem kan være med i jagtudvalget?

Gennem de sidste par år er antallet at deltagere til klubbens jagtprøver /WT i stigning og det er en positiv udvikling for klubben. Derfor er det vigtigt at vi også har nogle frivillige som er villige til at være en aktiv part i klubbens arbejde med tilrettelæggelse og arrangere jagtprøverne.

Har du lyst og interesse for at arbejde med tollere og deres fantastiske jagtevner er det en unik mulighed for at være med på helt tæt hold i arbejdet med jagtprøver. Alle kan være med, også nybegyndere indenfor jagttræning.

Du vil få en grundig introduktion til arbejdsopgaverne og en god sparring med os, der bor i Storkøbenhavn.

Vi arbejder som et humørfyldt team og ser frem til at få nogle nye medlemmer.

Kontakt :

Dorthe Vedel gefiontollers@gmail.com

Birgitta Vikström birgittavikstrom@live.dk

Ved fortsat brug af denne side acceptere du brug af cookies samt sidens Privatlivspolitik. Læs mere

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close